Szkicowniki z rysunkami ptaków

by Karolina Kijak

Rysowanie w szkicowniku traktuję jak trening. Kolorowy ostateczny obraz w akwareli to wynik wielu ćwiczeń, które zaczynają się zwykłym ołówkiem na zwykłej kartce. Zdecydowanie warto założyć szkicownik i rozwijać swoją technikę i kreatywność oraz przelewać w niego część swojej osobowości. Tymczasem zapraszam do wnętrza moich ptasich szkicowników.

jemiołuszka, czeczotka, gil i śnieguła, czyli ptaki zimujące w Polsce

Dlaczego warto szkicować?

Szkicowanie w szkicowniku, bloku czy na zwykłej kartce daje bardzo wiele przyjemności. To coś co robimy całkowicie dla siebie bez ograniczeń i z większą skłonnością do eksperymentowania. Szkicowanie „na boku” otwiera nas na nowe drogi, nowe spojrzenia i nowe pomysły. Przy okazji są wspaniałym treningiem, tak jak u sportowca. Szkicownik to moja sala gimnastyczna w której ćwiczę i doskonalę umiejętności ale też testuję przesuwanie własnych granic. Nawet kilka minut szkicowania dziennie, daje dużo satysfakcji 🙂

Większość ptaków ma podobne proporcje, których ogarnięcie znacznie ułatwia rysowanie kolejnych gatunków
Polecam testowanie różnych szkicowników na rynku, każdy może znaleźć swój ulubiony 🙂
studium rysunkowe, geometrii głowy ptaka

Szkicownik zamiast Aparatu Fotograficznego?

W ostatnich latach fotografia stała się dla nas czymś dostępnym na wyciągnięcie ręki. I to dosłownie. Ma to swoje ogromne plusy, można błyskawicznie uwiecznić wyjątkową chwilę, jednak równie błyskawicznie o niej zapominamy, pstryk i lecimy dalej. Szkicownik i ołówek jest bardziej wymagający, należy zatrzymać się na dłuższą chwilę i zastanowić się co z tego co widzę jest dla mnie najistotniejsze i co chcę narysować. Pozwala to nie tylko na rozwój własnych umiejętności, ale i poznawanie samego siebie. Moje pierwsze szkicowniki zawierały różne rysunki. Ale gdy po roku, dwóch wyciągnęłam sobie jakiś archiwalny, ze zdumieniem stwierdzałam, że ptaki mimowolnie stanowiły dwie trzecie rysunków. Powoli zaczęłam sobie zdawać sprawę, że to jest temat, który chcę zgłębiać. Teraz jest to dla mnie oczywiste, ale nie zawsze tak było.

szybki szkic gniazda
Szkic z własnego zdjęcia, samicy trznadla, która przysiadła na drucie telefonicznym
Odkrywanie anatomii ptaka, jest jak odkrywanie mapy nowego terenu

Jak zacząć szkicować w szkicowniku?

Jak? Najlepiej od zaraz 🙂 By ułatwić sobie ten pierwszy krok oraz wytrwać najlepiej zacząć rysować to co nas pasjonuje. Nie narzucać sobie na początku bardzo ambitnych planów ani tematów, oraz nie sugerować się tym co modne bądź tym co „należy”. Nie przejmujcie się także idealnym rysowaniem. Zdjęcia do tego postu są są ze szkicowników, po kilku latach ich prowadzenia. Mam jednak taki szkicownik w którym gryzmolę bez zahamowań i którego z założenia nikomu nie pokazuję. Ta świadomość, że jest tylko dla moich oczu sprawia, że rysuję w nim bez żadnych hamulców. I taki brudny szkicownik, który wszystko przyjmie na swój papier polecam na początek.

Szczygieł, wyszedł nieco groźnie, ale to tylko szkicownik, można eksperymentować i nie martwić się idealnym rezultatem
Pióra układające się w różne pokrywy wyglądają skomplikowanie, ale tylko na początku
Studium rysunkowe głowy jastrzębia
sierpówka, tym razem akwarelowy szkic w akwarelowym szkicowniku
perkoz dwuczuby i prekoz rdzawoszyi
szkicownik akwarelowy i sójka wzbijająca się do lotu
polujący myszołów

Jak wybrać szkicownik?

Na rynku jest wiele szkicowników, warto testować różne, by przekonać się w którym tworzy nam się najlepiej. Szkicowniki najbardziej różnią się papierem wiadomo oraz formatem, ale nie bez znaczenia jest również jego budowa czy twardość okładki. Ile rysowników tyle preferencji. Rodzaje szkicowników to temat na osobny artykuł, z którym na pewno chciałabym się zmierzyć. Na chwilę obecną napiszę na jakich mnie rysuje się najlepiej. Jak widać na zdjęciach wybieram szkicowniki szyte (czyli książkowe) i zdecydowanie preferuję te które da się otworzyć idealnie na płasko, ponieważ często wykraczam poza jedna stronę wchodząc na kolejną (tworząc rozkładówkę). Spiralne notatniki i szkicowniki zawsze mnie lekko irytowały, ale są rysownicy którym ona nie przeszkadza. Warto przetestować sobie oba. Jeśli chodzi o papier, to jego odcień (biały, kremowy itd.) jest mi totalnie obojętny, natomiast posiadam szkicowniki do rysunku o mniejszej gramaturze np. 90g/m2 do „bazgrolenia” oraz szkicowniki akwarelowe. Te akwarelowe mają większą gramaturę kartek – od 200 do 300g/m2 co pozwala malować w nich farbami używając dużych ilości wody.

studium kształtów różnych ptaków
studium rysunkowe różnych elementów ptasiej anatomii
szkicowanie gniazda i pisklaka rudzika
sokół wędrowny w akwarelowym szkicowniku
Myszołów
Ćwiczenie ptasiej anatomii na przykładzie drozda
Zimorodek, szkice rysunki i notatki
sieweczka obrożna, rysunki w szkicowniku
Sokół wędrowny
Studium puszczyka do akwarelowego obrazu na dużym formacie
Pelikan w locie

Satyfakcja z posiadania biblioteczki szkicowników

To przyjemne uczucie gry wyciągasz szkicownik sprzed kilku lat, jeszcze przyjemniejsze gdy wyciągasz kilka które stworzyłeś na przestrzeni kilku lat. Można ocenić stopień rozwoju własnych umiejętności, można wrócić do zarysu jakiegoś ciekawego pomysłu i go rozwinąć. Można je przekartkować i po prostu poczuć satysfakcję, że udało Ci się zamknąć w tych stronach wiele fragmentów swojej wyobraźni czy swojego sposobu postrzegania świata 🙂 Zawsze doceniamy coś w co włożyliśmy więcej wysiłku. Według mnie szkic z danego miejsca i czasu, nawet niedoskonały, może mieć dla nas na przestrzeni lat ogromną wartość. Warto się zatrzymać i narysować co nam w duszy gra i śpiewa 🙂 U mnie są to ptaki.

Kaczka krzyżówka
Szkice czyżyków z orzeszkami olchy
Kania Ruda

You may also like

1 comment

Luty 2021 – Sowy Polski, wnętrze szkicownika i zapowiedź „Łąki” – Karolina Kijak 10 lutego, 2021 - 3:35 pm

[…] Na półce urosła mi pokaźna wieżyczka ze szkicowników, w których ćwiczę rysowanie i robię przymiarki do ostatecznych obrazów. Sporą satysfakcję przynosi mi kartkowanie ich po jakimś czasie. Wracaj do mnie pewne zarysy pomysłów, które wpadły mi wtedy do głowy i rozwijam je, lub zostawiam na jeszcze później. Zdecydowanie polecam założenie szkicownika i swobodne rysowanie, być może nieco wnętrza moich szkicowników zainspirują was do założenia swojego 🙂 Więcej zdjęć i kilka słów ode mnie o szkicowaniu w poście: szkicowniki z rysunkami ptaków. […]

Reply

Leave a Comment