STUDIO Styczeń 2021 – Sikorka lazurowa, nowy Blog i okładka „Łąki”

by Karolina Kijak

Podsumowanie miesiąca to seria postów, w których chciałabym na bieżąco dokumentować moją pracę (i nie tylko pracę) ilustratorską i malarską. Sama uwielbiam gdy inni ilustratorzy i artyści dzielą się nie tylko wynikami swojej pracy ale także pokazują jej proces od kuchni i inspiracje. Jeśli jesteście zainteresowani jak to wygląda u mnie, zapraszam!

SIKORKA LAZUROWA Pierwszy tydzień stycznia zaczął się sensacją na forach ornitologicznych. W jednej z podwarszawskich wsi pojawiła się sikorka lazurowa. Sikorka ta u nas nie występuje i nawet migrując przemyka praktycznie niezauważenie. Wyjątkowość wydarzenia polegała na tym, że akurat ten osobnik postanowił zatrzymać się na dłużej, i regularnie odwiedzał karmnik na działce pewnych miłych Państwa. Media obiegły dwa rodzaje zdjęć – jedne samej sikorki lazurowej, drugie – stłoczonych przy płocie birdwatcherów z lornetkami i aparatami fotograficznymi. Ja się wcale nie dziwię, sama przejechałabym pół Polski by zobaczyć ja na żywo, bo jest prześliczna! Ta okazja zainspirowała mnie do sportretowania celebrytki. Postanowiłam tez w tym roku więcej poszaleć z ilustracjami z pełnym tłem, nie tylko na białym tle, uznałam, że to dobra okazja na lodowo, głęboko niebieskie tło, ale bez szczegółów. Większość odcienia jakiego użyłam w tej akwareli to Indanthrone blue, który pod koniec 2020 roku dodałam do swojej palety. Lodowa sceneria pasuje do tej lazurowej księżniczki, dodatkowo podkreśla zimową porę powstania akwareli. Choc za oknem śniegu za bardzo nie widać. Byłam z niej bardzo zadowolona, i utwierdziłam się w przekonaniu, że powinnam więcej eksperymentować. Bardzo szybko znalazł się nabywca i akwarelowy ptak poleciał do Irlandii.

Blog w formie dziennika Ilustratorki przyrody

BLOG na powyższej domenie to nowość, którą założyłam w tym roku. Do tej pory dwa miejsca w internecie, które zagrzewałam na własnych witrynach to Portfolio www.karolinakijak.com i sklep www.interiolas.pl. W obu tych miejscach mam możliwość prowadzenia wewnętrznych blogów, po co więc trzeci? Brakowało mi miejsca, które będzie bardziej swobodne, w którym dzieliłabym się nie tylko swoją pracą ale i przemyśleniami oraz wiedzą i doświadczeniem.

Główne portfolio prowadzę po angielsku i pełni funkcję pewnego rodzaju „wizytówki”. Sklep Interiolas, ma z założenia charakter komercyjny. Tutaj chciałabym stworzyć twórczy a zarazem przyjacielski i „swojski” klimat dla gości takich jak wy 🙂 Mam nadzieję, że mi się uda i zarażę was pasją nie tylko do malowania ale i do obserwowania przyrody i lokalnych wędrówek w odkrywaniu okolicznego piękna. W pierwszym poście w opowiedziałam nieco o sobie i o tym dlaczego maluję tyle ptaków.

Akwarela zniczka

Po Sikorze lazurowej, postanowiłam kontynuować nowe tła z rozlaną farbą, tym razem w odcieniach zimowych zieleni. Zieleni głębokich, inspirowanych lasem iglastym. W takim środowisku żyje uroczy zniczek z płonącą czupryną od której wziął swoją nazwę. Podczas malowania, kręciłam film który nieco więcej oddaje to, w jaki sposób kładę farbę. To pierwszy filmik w tym roku i mam nadzieję, że nie ostatni.

film z malowania akwarelami zniczka

Nowe szaty Interiolasu

Mój sklep interiolas, prosił się o nowy wygląd i dostał graficzne odświeżenie. W tym roku stawiam na oryginały, będzie ich dużo więcej, dlatego wiele elementów w grafice odnosi się do narzędzi malarskich, akwarelowych i artystycznych. W tym roku nie pojawi się za dużo nowych printów w limitowanych edycjach. Chciałabym za to rozwinąć plakaty które są inspirowane tablicami edukacyjnymi takie jak ten już obecny : Ptaki Polski w akwareli.

interiolas, sklepik w którym znajdziecie moje ilustracje i który samodzielnie prowadzę

Pierwsze odsłony „Łąki” Gry Planszowej

Projekt nad którym pracowałam przez większość pandemianego roku 2020 to gra planszowa pt. „Łąka” we współpracy z wydawnictwem Rebel. Projekt fascynujący i mocno przyrodniczy! Miłośnicy natury się nie zawiodą 🙂 Pod koniec stycznia studio Rebel odsłoniło pierwszą kartę a jest nią okładka pudełka z gronostajem lub łasicą jak kto woli. Więcej szczegółów pojawi się na początku lutego, ale jak widzicie, okładka zdradza nie tylko ilustracje dzikich zwierząt ale i krajobrazów i architektury regionalnej. To była masa ilustracji, i nie mogę sie doczekać aż je w całości pokażę. Oczywiście wszystko spływa akwarelą.

„Łąka” Gra planszowa , wyd. Rebel, autor: Klemens Kalicki, ilustracje: Karolina Kijak

You may also like

Leave a Comment