STUDIO Luty 2021 – Sowy Polski, wnętrze szkicownika i zapowiedź „Łąki”

by Karolina Kijak

Początek lutego zaczął się oficjalną zapowiedzią gry planszowej „Łąka” nad którą pracowałam w 2020 roku z wydawnictewm i studio Rebel. W tym miesiącu otwarłam także szkicowniki w których trenuję rysowanie ptaków a także skupiłam się na sowach występujących w Polsce.

Zapowiedź gry planszowej „Łąka”

Wydawnictwo Rebel podniosło kurtynę i wraz z początkiem lutego zapowiedziało grę planszową pt. „Łąka” którą miałam przyjemność ilustrować za pomocą akwareli w zeszłym roku. To był projekt przy którym pracowałam z największą przyjemnością, leżał mi i przyrodniczy temat i kreatywna i miła atmosfera w studiu Rebela. Podczas projektowania gry działo się tak wiele zwrotów akcji i stoi za nią masa tylu ciekawych pomysłów, że na pewno poświęcę temu osobny artykuł. Tymczasem zapowiedź zaskoczyła nawet mnie ciekawym wykonaniem 🙂 „Łąkę” w przedsprzedaży można nabyć min. w moim sklepie online Tutaj. Poniżej natomiast Film, który prezentuje ideę gry i w pełni prezentuje jej bogatą kolorystycznie oprawę:

film zapowiadający Grę planszową „Łąka”

Szkicowniki zostały otwarte

Na półce urosła mi pokaźna wieżyczka ze szkicowników, w których ćwiczę rysowanie i robię przymiarki do ostatecznych obrazów. Sporą satysfakcję przynosi mi kartkowanie ich po jakimś czasie. Wracają do mnie zarysy pomysłów, które wpadły mi wtedy do głowy i rozwijam je, lub zostawiam na jeszcze później. Zdecydowanie polecam założenie szkicownika i swobodne rysowanie, być może nieco wnętrza z moich szkicowników zainspirują was do założenia swojego 🙂 Więcej zdjęć i kilka słów ode mnie o szkicowaniu w poście: szkicowniki z rysunkami ptaków.

Karmnik w akwareli, karta do „Łąki”

W ostatnich dniach spadł śnieg, a to dobra okazja by zaopiekować się okolicznymi ptakami i podsypać im nieco ziarna. Na tę okoliczność odsłaniam jedną z ilustracji do Gry planszowej „Łąka”. Akwarelowa ilustracja w oryginale w formacie 30x40cm przedstawia karmnik oraz kilka gatunków często spotykanych gości w okolicach ludzkiej zabudowy: Rudzika, wróbla zwyczajnego, kowalika, strzyżyka, szczygła, sikorkę bogatkę i sikorkę modraszkę.

Nowy Obraz – Puszczyk Uralski w Akwareli

Jeden z tegorocznych celów jakie sobie wyznaczyłam to sportretowanie wszystkich sów występujących w Polsce. Kilka z nich mam juz w swojej galerii, sowę płomykówkę nawet kilkukrotnie, ale wciąż brakuje mi kilku gatunków do pełnej kolekcji. Pierwsza sowa w tym roku, którą podjęłam się namalować to Puszczyk Uralski. Niezwykle elegancki i dostojny. W całej gamie ciepłych szarości jakie dominują u puszczyka uralskiego, uwagę przyciąga słonecznie żółty dziób. Sowa ta jak wszystkie puszczyki ma wielkie czarne oczy bez tęczówek, i widzi 100 razy lepiej od człowieka. Do poniższego obrazu użyłam odcieni akwarel Daniel Smith : Paynes Grey, Cascade green, hematite genuine, violet, moonglow i indanthrone blue.

Puszczyk uralski w akwareli, 30x40cm oryginał

Ilustracja Sowy Polskie na Print

Print Ptaki Polski, jaki od roku jest dostępny w Interiolesie (sklepie online, który prowadzę) to jeden z waszych ulubionych plakatów. Postanowiłam przekonać się czy to kwestia szczęścia i przypadku, czy jednak taka planszowa kompozycja zostałaby ciepło przyjęta również w odniesieniu do innych gatunków. Do tego celu wybrałam sowy występujące stale w Polsce. Nie jest ich tak dużo, a wszystkie łączy motyw ziemistych kolorów, od zielono-szarych do płomiennych brązów. Zmieniłam także font na bardziej klasyczny. W odróżnieniu od „ptaków polskich” kompozycję w całości namalowałam od nowa a nie składałam z moich archiwalnych obrazów. Jeśli ciepło zostanie przyjęta to mam pomysł na całą kolekcję tego typu printów, tematów jest ogrom 🙂 Zapraszam na Plakat Sowy Polskie jeśli wam się spodobał!

You may also like

Leave a Comment