Plener: Przyroda w marcu

by Karolina Kijak

O ile 1 stycznia wszyscy uznają za początek roku kalendarzowego, o tyle początek roku w przyrodzie najbardziej pasuje na marzec. Wtedy to, po zimowych miesiącach pierwsze ciepłe podmuchy wiatru rozbudzają dziki świat roślin i zwierząt. Uznałam, że to dobry początek by rozpocząć cykl wpisów w formie miesięcznego kalendarza przyrodniczego. Sama co roku, za pomocą różnych źródeł przypominam sobie co dzieje się w przyrodzie w bieżącym miesiącu, by jeszcze bardziej zwracać uwagę co obserwować i czego się spodziewać i co w jakich kolorach malować. To niezła frajda potwierdzać te informacje za pomocą własnych obserwacji 🙂 Zaczynamy marcem!

Rozkładówka w szkicowniku w marcowych kolorach, z baziami, sikorką ubogą, raniuszkiem i lecącym kluczem ptaków

Pierwszego Marca Słońce wschodzi ok. 6:23 a zachodzi ok. 17:15. Długość dnia wynosi blisko 11 godzin. 31 marca wschód słońca następuje ok 5:14 a zachód ok 18:08. Dzień wydłuża się w ciągu całego marca o 2 godziny. Około 20 marca następuje zrównanie dnia z nocą i przyjęło się uważać dzień 21 marca za pierwszy dzień wiosny.

Kwitnąca leszczyna w marcu

Marzec jest u nas miesiącem o bardzo zmiennej pogodzie. Są lata, gdy w marcu panuje faktycznie jeszcze zima. Zdarza się jednak, że w tym miesiącu bywają krótsze lub dłuższe okresy prawdziwie wiosennej pogody. Mimo to nawet wtedy, noce są z reguły chłodne a rano często występują przymrozki.

Sikorka bogatka, akwarela inspirowana obserwacją z marcowego spaceru
sikorka modraszka w marcowej scenerii

Marzec w polskiej fenologii nosi nazwę „przedwiośnia”. Rzeczywiście w przyrodzie widać wyraźne „przygotowania” do okresu wiosny. W lasach wśród opadłych, zeszłorocznych liści pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty takie jak przebiśniegi i zawilce. Kwitną także pierwsze krzewy – leszczyna i dereń oraz drzewa – topola czy wiąz. Na polach spod topniejącego śniegu wyłaniają się zielone oziminy. Marzec to także pierwsze wiosenne prace na polu i w ogrodzie.

W marcu, ptaki są bardzo ruchliwe, tutaj małe znalezisko w postaci piórka zgubionego przez trznadla (mam nadzieję, ze TYLKO zgubionego)

Świat zwierzęcy nie pozostaje w tyle. W marcu szczególnie w cieplejszych dniach zauważamy w nim wyraźne poruszenie. Najłatwiej zauważyć je u ptaków. Na niebie sporo się dzieje, ciągnące się klucze gęsi i żurawi to najbardziej ewidentny symbol przedwiośnia. Przylatują liczne ptaki błotne i wodne oraz masowo skowronki i szpaki. Cietrzewie i głuszce zaczynaja juz w końcu miesiąca toki. Mnie, najbardziej kojarzącym się z marcem dźwiękiem jest charakterystyczny klangor żurawi. Po zimie ten zapowiadający wiosnę dźwięk nastraja nostalgicznie ale w pozytywnym znaczeniu 🙂

wiosenne żurawie, po przylocie jakiś czas trzymają się w większych grupach, tańczą rywalizują i dobierają się w pary.
samica i samiec trznadla w akwarelowym szkicowniku

Pojawiają się pierwsze młode zajączki. Gdy marzec jest ciepły i przygrzewa słońce, wychodzą z leży zimowych niektóre owady. Zjawia się na drogach i w ogrodach kowal bezskrzydły , spotyka się pierwsze biedronki i niektóre biegaczowate. Jedynie w większych zbiornikach wodnych trwa jeszcze zima pod grubszą lub cieńsza warstwą lodu. Natomiast w drobniejszych zbiornikach i stawach, zjawia się już w drugiej połowie miesiąca żaba moczarowa.

kowal bezskrzydły, jeden z pierwszych owadów budzących się w marcu

You may also like

1 comment

Studio: marzec 2021, Żurawie, sikory i łabędź krzykliwy – Karolina Kijak 19 marca, 2021 - 10:21 am

[…] warto wyjść na wędrówkę, co obserwować jak i czym 🙂 Pierwszy post z tego cyklu to: Przyroda w marcu czyli plener ze szkicownikiem , wpisy te zamierzam regularnie rozwijać o nowe ciekawostki […]

Reply

Leave a Comment